Nükleer: Yakıt Tipleri

Mustafa YILMAZ tarafından yazıldı.. Yayınlanma Blog

Bu başlığın içinde,nükleer yakıt tiplerini,nükleer enerjinin ne olduğunu, nükleer santrallerin nasıl kurulduğunu, nükleer silahlanmayı, ülkemizde kurulacak santrallerin ne aşamada olduğunu anlatacağım. Kısaca nükleeri baştan aşağı taramış olacağız seninle beraber. Öncelikle göstereceğin sabır için şimdiden sana teşekkür ediyorum.

Bugünkü yazım nükleer yakıtlar ile ilgili olacak.

Nükleer yakıtlar fizyon,füsyon tepkimeleri ile enerji açığa çıkaran maddelere denir.
Nükleer yakıt tiplerinde ön plana çıkan uranyum. Uranyumu toryum izliyor.

Petrolün giderek azalması ve doğalgaz fiyatlarının sürekli yukarı çıkması yani kısaca, dünyanın enerji açlığının giderek artmasından ötürü uranyum 60 yıl içinde önemini giderek arttıracak ve zirveye çıkacak.

Neden Toryum ?

Mustafa YILMAZ tarafından yazıldı.. Yayınlanma Blog

toryum 1     Toryum 

    1828 yılında Jöns Jacob Berzelius tarafından keşfedilen ve periyodik tabloda aktinit serisinin ikinci üyesi olan toryum, yer kabuğunun %0,0007'lik kısmını oluşturmaktadır. Toryum, uranyum gibi doğada serbest halde bulunmayıp 60 civarında mineralin yapısı içinde yer almaktadır. Bunlardan sadece monazit ( (Ce, La, Nd, Th, Y)PO4) ve torit ( (Th, U) SiO4) toryum üretiminde kullanılmaktadır. Bu mineraller de genellikle nadir toprak elementleri (NTE) ile birlikte bulunmaktadır.

Visit lbetting.co.uk how to sing-up at ladbrokes