Nükleer: Yakıt Tipleri

Mustafa YILMAZ tarafından yazıldı.. Yayınlanma Blog

Bu başlığın içinde,nükleer yakıt tiplerini,nükleer enerjinin ne olduğunu, nükleer santrallerin nasıl kurulduğunu, nükleer silahlanmayı, ülkemizde kurulacak santrallerin ne aşamada olduğunu anlatacağım. Kısaca nükleeri baştan aşağı taramış olacağız seninle beraber. Öncelikle göstereceğin sabır için şimdiden sana teşekkür ediyorum.

Bugünkü yazım nükleer yakıtlar ile ilgili olacak.

Nükleer yakıtlar fizyon,füsyon tepkimeleri ile enerji açığa çıkaran maddelere denir.
Nükleer yakıt tiplerinde ön plana çıkan uranyum. Uranyumu toryum izliyor.

Petrolün giderek azalması ve doğalgaz fiyatlarının sürekli yukarı çıkması yani kısaca, dünyanın enerji açlığının giderek artmasından ötürü uranyum 60 yıl içinde önemini giderek arttıracak ve zirveye çıkacak.

 

Uranyumu ele alırsak,

Uranyumun büyük çoğunluğu elektrik üretiminde kullanılıyor. Geri kalan kısmı tıbbi ve denizaltı yakıtı olarak kullanım alanları da var.
Uranyum üretiminde tepedeki isim Cameco şirketi. Cameco dünya uranyumunun %14’ünü Kanada’da ki Mc Artur Nehri’nden çıkartıyor.
Cameco’yu,
%6’lık payla BHP Bilition(Avustralya),
%5’lik payla Somair-Areva ortaklığı(Nijerya),
%5’lik payla Katco JV-Areva ortaklığı(Kazakistan)
takip ediyor.

Uranyum çıkartma teknikleri diğer madenlerin çıkarılma teknikleri ile hemen hemen aynı, yalnız uranyum oranı yüksek ise çalışanları radyasyona maruz bırakmamak ve çevreyi koruma adına farklı teknikleri kullanmak gerekiyor. Yüksek oranda uranyum olan sahalarda ise toz püskürtme veya uzaktan işleme teknikleri uygulanıyor.

remote

dust

Toryumu ele alırsak,

Toryum alternatif nükleer yakıt olarak kullanabilir ancak teknolojisinin geliştirilmesi lazım. Bu arada belirtmek gerekirse, Türkiye toryum rezervlerinin %14’üne sahiptir. Birinci sırada %16’lık pay ile Hindistan var. Yalnız şunu belirtmek gerekir, toryum direk olarak tek başına enerji üretiminde yakıt olarak kullanılamıyor. Eğer Toryum(TH-232) bir adet nötronu soğurduğu-absorbe ettiği taktirde uranyuma (u-233)’e dönüşür. U-233 ise enerji üretiminde çok verimli bir yakıt tipidir. Yani toryumu çıkarsanız bile nötron ile tepkimeye sokup U-233’ü elde etmediğiniz takdirde işinize nükleer enerji üretiminde yaramaz.

presenta board (1)

Visit lbetting.co.uk how to sing-up at ladbrokes